Elektros tiekėjo pasirinkimas

Elektros tiekėjo pasirinkimas II (2021 ruduo)

Prieš maždaug metus laiko rašiau, kas per procesas yra elektros tiekėjo pasirinkimas ir ką reikėtų žinoti apie elektros rinkos liberalizavimą. Kas neskaitėte to straipsnio, labai rekomenduoju pirma perskaityti jį ir tada grįžti ir skaityti toliau, nes nuo to laiko nemažai kas pasikeitė.

Informuoju, kad nesu niekaip susijęs su rinkos liberalizavimu, neturiu jokių sutarčių, nei su vienu tiekėju, negaunu jokio atlygio už šią rinkos analizę. Čia dalinuosi tik savo įžvalgomis, nes pačiam reikia priimti sprendimą – kurį elektros tiekėją pasirinkti. Todėl stengsiuosi pateikti kuo objektyvesnę informaciją.

Kas pasikeitė?

Visų pirma – kainos. Taip, tai jautriausia tema ir pastaruoju metu labiausiai diskutuotina. Deja, kainos keičiasi ne į gerą, t. y. elektros kaina smarkiai kyla ir tai nėra dėl to, kad vyksta rinkos liberalizavimas (nors yra nemažai taip manančių), ne todėl, kad kažkas nori apgauti vargšą lietuvį. 

Pagrindinė kainų kilimo priežastis – smarkus elektros kainos augimas elektros biržoje. Kas yra elektros birža? Lietuva, elektrą perka NORDPOL biržoje, su dar 13 šiaurės ir vidurio Europos šalių, todėl, kainos pati negali smarkiai įtakoti. Ir problema ta, kad nuo paskutinio mano rašymo, vidutinė elektros rinkos kaina padidėjo beveik 3 kartus (2020 lapkritį kainavo apie ~41 EUR/MWh, o 2021 rugsėjį virš 123 EUR/MWh).

Vid. Lietuvos elektros kaina
Vid. elektros kainos Lietuvoje. Šaltinis: www.nordpoolgroup.com

Taip pat nebeliko vieno elektros tiekėjo – Inregnum, bet jo vietą užėmė – Vilniaus elektra, todėl vis dar tebėra 7 elektros tiekėjai

Dar vienas svarbus pasikeitimas – atsirado elektros kainų palyginimo internetinė platforma, kuris vertas detalesnio nagrinėjimo.

Elektros tiekėjo pasirinkimas ir kainų palyginimas

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, sukūrė visų tiekėjo kainos palyginimo skaičiuoklę, kurią galite rasti jų svetainėje. Skaičiuoklė gan paprasta, turite nurodyti kiek vidutiniškai suvartojate elektros, kurį planą (vieno laiko zonos ar dviejų, renkatės) ir Jums bus paskaičiuoti pasiūlymai nuo pigiausio iki brangiausio.

Pagal mano asmeninius suvartojimą, man kol kas siūlomas pigiausias tiekėjas yra – PERLAS. Antroje vietoje Elektrum. Aš vis dar turiu Ignitis senąjį planą, bet jei žiūrėti ką siūlo Ignitis, tai mano atveju, iš didžiausio tiekėjo, pasiūlymą gaunu daugiau nei 20% brangesnį lyginant su jo konkurentais. 

Šis įrankis gan patogus, paprastai rasti pigiausią variantą, ar pasilyginti skirtingus tiekėjus. Tiesa pats pasiūlymų atvaizdavimas nėra iki galo aiškus, o ir pateikti skaičiai nebūtinai sutampa su realybe, pvz. nuėjęs į tiekėjų puslapį, suvedus tuos pačius duomenis (ne pas visus tokia galimybė yra), gaunu kiek kitokius pasiūlymus. Todėl rekomenduoju pasižiūrėti patiems, savo variantą per skaičiuoklę ir po to pasitikrinti tiekėjo puslapyje.

Tai ką daryti dabar ir ką rinktis?

Elektros tiekėjo pasirinkimas, vienas iš aktualiausių klausimų pastaruoju metu, ir ką reikėtų pasirinkti, ką daryti toliau? Šie klausimai manau kankina daugumą. Pasakysiu, ką darysiu aš. Kadangi dabartinės Igničio plano kainos (iš seniau) yra daug mažesnės, nei siūlo visi tiekėjai, o taip yra, nes kainos buvo užfiksuotos metų pradžioje, kai buvo daug pigesnė elektra, tai jei dabar iškarto pasikeisčiau tiekėją, elektros kaina man smarkiai pabrangtų jau dabar (brangtų apie 25% dieninis, o naktinis net 37%, jei rinktis pigiausią standartinį PERLAS planą su 6 mėn. fiksavimu, bet su galimybę sutartį nutraukti bet kada). Jei rinkčiausi Igničio standartinį planą, kainos kyla ~56% už dieninį tarifą ir ~78% už naktinį. 

Išvada paprasta, kol kas laukti, nes dabar turiu daug pigesnį planą. Bet jei elektra pabrangs dar labiau, paklausite Jūs. Taip gali būti, bet jei ji pabrangs, tai pabrangimą mokėsime tik nuo sausio 1 d., iki tol naudojamės pigesne elektra. O naujieji planai manau yra tai įsivertinę. Bet gali būti ir taip, kad elektra pigs. Tokiu atveju, būsite užfiksavę kainą brangiausiame taške. 

Todėl aš lauksiu iki pasirinkimo termino galo (terminas buvo iki gruodžio 18, bet spalį priimtas vyriausybės nutarimas pasirinkimą atidėti iki 2021 Liepos mėn.), tiksliau iki kitų metų vasaros ir tada rinksiuosi pigiausią variantą, bet rinksiuosi ne standartinį planą, o biržos planą, tokį turi Perlas ir Egto.

Vietoj išvadų

Jei dar nepasirinkote tiekėjo, bet patenkate į II etapą, kol kas laukite, nes turimas Jūsų elektros planas yra daug pigesnis. O jei keisite, labai atidžiai pastudijuokite tiekėjų pasiūlymus, nes, kad elektra kol kas brangs, susitaikykit, bet kiek brangs tai priklauso nuo Jūsų. 

Kaip matėte mano atveju, elektra gali brangti 25% dienos ir 37% nakties tarifu, arba, net 56% ir 78% atitinkamai, jei susigundysite likti pas esamą tiekėją (Ignitis). 

Kitas dalykas, dabar nėra pats geriausias laikas fiksuoti kainų, nes jos istoriškai yra labai išaugusios. Anksčiau ar vėliau, elektra turėtų pigti, todėl ir sąskaitos už elektrą sumažės tiems, kas nebus prisirišę ir įsipareigoję mokėti ilgą laiką.

Vyriausybė spalio mėn. priėmė nutarimą, kad pratęsti pasirinkimo terminą iki 2022 liepos mėnesio, tad tikrai nėra ko skubėti ir pasirinkti šiemet.

O jei norite stabilumo, rinkitės kainų fiksavimą, bet tik pas tokį tiekėją, kur galėsite, bet kada nutraukti sutartį ir pasirinkti kitą.

Bet svarbiausia, nepalikite visko tiesiog, nes tai bus blogiausias sprendimas, tokiu atveju, elektra brangs daug daugiau. Todėl tiekėją tikrai verta rinktis, nes pasirinkus protingai, elektros sąskaitai sutaupysite nuo keliasdešimt eurų iki kelių šimtų eurų per metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *