Elektros tiekėjo pasirinkimas

Elektros tiekėjo pasirinkimas

Turbūt jau teko girdėti apie pasikeitimą elektros rinkoje, kai skaidoma monopolija ir Lietuvoje, taip kaip ir daugumoje vakarų šalių, atsiranda daugiau nei vienas elektros energijos tiekėjas. Visiems, kurie vartoją elektrą, atsiranda nauja teisė ir prievolė – elektros tiekėjo pasirinkimas. Dalis elektros vartotojų, ypač kurie suvartoja daugiau nei 416 kWh/mėn., jau tikrai susidūrė su šiuo sprendimu. Tokie namų ir verslo elektros ūkiai atsidūrė I etape ir iki 2020 metų gruodžio 10 d. turi pasirašyti su tiekėju elektros tiekimo sutartį, kai elektra iš tiekėjų bus teikiama nuo 2021 metų sausio 1 d. Šių vartotojų yra sąlyginai mažai. Didžiausia dauguma yra vartotojų, kurie suvartoja nuo 83 iki 416 kWh/mėn. Visi šie vartotojai patenka į II etapą, ir jei jūs esate vienas iš tokių elektros vartotojų, šis straipsnis gali būti aktualus ir jums.

Kodėl nusprendžiau parašyti šį straipsnį? Nes aš taip pat patenku į II permainų etapą ir turiu lygiai metus apsispręsti, kurį tiekėją pasirinkti iki 2021 metų galo. Mano situacija gana standartinė, elektros vartoju vidutiniškai apie 148 kWh/mėn. (statistiką pasiėmiau iš ESO). Kadangi pas mane yra dieninis ir naktinis tarifas, tai mano vartojimas yra maždaug 75 kWh/mėn. dieniniu tarifu, ir 73 kWh/mėn. naktiniu. Todėl nusprendžiau paanalizuoti, kaip keisis mano elektros sąskaita, jei pasirinksiu tiekėją (šiai dienai yra 7)? Bet pradžiai pagrindinė informacija.

Ką būtina žinoti

Visų pirma, visam šitam reikalui, Energetikos ministerijos užsakymu, yra sukurta speciali svetainė: Pasirink Tiekėją. Turiu pripažinti, bazinė informacija pateikta gan aiškiai. Todėl tikrai nueikite ir pasižiūrėkite, daug laiko nesugaišite.

Elektros tiekėjo pasirinkimas - svarbiausia informacija

Kodėl daroma visa šita permaina? Iki tol, elektros rinkoje gyvenome monopolijos sąlygomis, kuri buvo valstybės valdoma. Pagal ES reikalavimus, Lietuva yra įsipareigojusi šią monopoliją panaikinti. 

Elektros rinkoje yra 3 didelės dalys – elektros gamyba (gamintojai), elektros skirstymas (tinklai) ir elektros tiekėjai (kurie pateikia elektrą, apskaito ir surenka apmokėjimą). Gamintojų yra ne vienas, ir Lietuva elektrą perka iš elektros Biržos NordPol, kuri rinkos sąlygomis elektros kainą nustato kas dieną. Elektros skirstymas, kitaip tinklai, kol kas priklauso valstybei (ESO), kuri atsako, už tai, kad elektra atitekėtų iki jūsų. Pirmų dviejų mes įtakoti nelabai galime, tačiau, elektros tiekėjo pasirinkimas, gali įtakoti mūsų galutinę elektros kainą. 

Šiai dienai, kai rašau (Lapkričio 29 d.), yra 7 elektros energijos tiekėjai, ir jų greičiausiai ateityje tik daugės. Nors kol kas, elektrą man tiekia Ignitis (kaip ir daugumai jūsų), valstybinė įmonė, bet jau galima pasirinkti ir kitą tiekėją. 

Ir klausimas, ar verta? Atsakysiu – TAIP. Laisvė rinktis, visada yra gerai, ir Igničio siūlomi planai yra brangesniųjų pusėje, todėl pasirinkus tiekėją, turėsite mažesnes sąskaitas, nei likus Ignityje.

Elektra brangs, dauguma atvejų, bet kiek brangs, jau priklausys nuo jūsų. 

Ar pasirinkus kitą tiekėją nei Ignitis, galiu likti be elektros? Atsakymas NE. Net jei tiekėjas ir dingtų, ESO (tinklai) užtikriną rezervinį elektros tiekimą iki 6 mėn. Per tiek laiko, tikrai galite pasirinkti kitą. Todėl, be elektros neliksite.

Elektros tiekėjo pasirinkimas, kokia to nauda?

Galite sumažinti savo būsimas sąskaitas. Galite rinktis Žalią arba ne Žalią elektrą. Galite rinktis fiksuotą planą arba su elektros birža susietą kainą, kuri keisis pagal biržos kainą. Galite gauti daugiau papildomų paslaugų, aiškesnes sąskaitas, patogesnes apmokėjimo galimybes ir panašiai. Todėl, rinktis visada yra gerai. Bet didžiausia nauda – elektros sąskaitos valdymas ir galimybė sutaupyti. Kiek tiksliai, priklauso nuo daug ko (kiek elektros suvartojate, kokį planą renkatės, kokią elektrą norite pirkti ir pan.). Aš padariau visų 7 tiekėjų kainų analizę pagal savo vartojimą. Ir pasidalinsiu savo pastabomis.

Pirmas pasirinkimas

Visų pirma nuspręskite, kokiu tarifu norite mokėti už elektrą, vientarifiu ar dieniniu/naktiniu. Jei turite vientarifį ir esate tipinis vartotojas, kur vidutiniškai 60% elektros suvartojate dieną, o likusią naktį, tai jau apsimoka rinktis dvitarifį. Skaitliuką jums pakeis ESO. Jei naktį, savaitgaliais ir švenčių dienomis elektros nenaudojate, arba naudojate labai mažai, geriau vientarifis. Mano atveju, aš sunaudoju tiek dienos tiek nakties tarifu labai panašiai elektros, todėl man daug naudingiau dvitarifis. 

Antras pasirinkimas

Nuspręskite ar norite fiksuotos kainos, ar laisvės, t.y. planą keisti kada panorėsite. Kol kas renkantis fiksuotą kainą, gaunasi pigiau, nei imant bazinius planus be fiksavimo. Ilgiausiai fiksuoti galite 24 mėnesiams. Pagal mano suvartojimą, jei fiksuočiau 24 mėn. man pigiausias iš tų, kas leidžia tiek fiksuoti (Ignitis, Elektrum, Enefit) yra Elektrum pasiūlymas jei įvertinu, kad gaunu iki €25 nuolaidą pirmai sąskaitai. Plius elektra bus Žalia visą laikotarpį be papildomo mokesčio. Ignitis gaunasi brangiausias. Enefit per vidurį, bet Žalia elektra. Ignitis apie Žalią net nekalba. Jei fiksuoti tik 12 mėn. tai leidžia tik Ignitis ir Birštono Elektra. Ignitis gaunasi šiek tiek pigiau (ir vientarifėje ir dvitarifėje zonoje). Visur reikės pasirašyti fiksuoto laikotarpio sutartį. 

Standartinis, bazinis variantas

Jei nenorite prisirišti prie tiekėjo, bet norite aiškios fiksuotos kainos, beveik visi tiekėjai (išskyrus Enefit ir Inregum) turi tokį planą (standartinį, bazinį ir pan). Vientarifis pigiausias variantas yra pas Elektrum. Brangiausias – Ignitis. Jei dvitarifis, pigiausias Perlas, brangiausias vėl Ignitis. Šiuose planuose nėra Žalios elektros. Perlas teikia Žalią elektrą už papildomą €0,50/mėn. mokestį, kas nėra daug ir lieka pigiausias Žalias variantas be fiksuoto plano.

Norite Biržos kainos? Galima ir taip

Šis variantas yra tiems, kas domisi elektra, nori visada tiksliausios kainos. Stebi ir domisi biržos kaina. Elektros tarifas bus kas dieną vis kitas, ir mėnesinės sąskaitos vis kitokios. Šis planas geriausias tiems, kurie vartoja gan daug elektros, bet gali rinktis, kada ją vartoti (kai yra pigi). Biržos kaina paremtus planus, teikia 5 tiekėjai (EGTO, Elektrum, Enefit, Inregum, Perlas). Atskiri tiekėjai naudoja skirtingus vidurkius savo paskaičiavimuose, kas už 12 mėnesių, kas už 9 mėnesius, kas už pusmetį. Gudrybė čia, kad pastaruosius metų vidurkis vis mažėja, ir kuo trumpesnis periodas, tuo vidurkis gaunasi mažesnis. Bet ne visada elektra buvo tokia pigi, todėl paėmiau 2 metų vidurkį, kuris su PVM gavosi €0,0496. Tai yra vidutinė gamintojo kaina. Elektros galutinėje kainoje prisideda valstybės dedamoji, bei tiekėjo reguliavimo kaina (marža). 

Pigiausias variantas kol kas gaunasi EGTO, brangiausias Enefit dėl papildomo tiekėjo abonementinio mokesčio. 

Išvados

Mano atveju, pigiausias variantas gaunasi Perlo pasiūlymas dvitarifėje zonoje su standartiniu planu, be fiksuoto termino. Trūkumas šito, kad nėra tikslios informacijos, kas kiek kaina gali keistis. Kiti tiekėjai teigia, kad maždaug kas 3-6 mėn. Jei lyginti su Ignitis pasiūlymu, pagal mano suvartojimą Perlas yra €3,24/mėn. pigiau, kas sudaro beveik €39/metus. Nors tai nėra kosminiai pinigai, bet kam juos išleisti, kai gali neišleisti. Vartojant daugiau elektros, nauda bus daug didesnė. 

Svarbu pastebėti, jei naudojate daugiau nei 200 kWh/mėn., tada geriau rinktis planą su abonentiniu mokesčiu ir čia skaičiavimų jau nedariau, todėl geriausias pasiūlymas gali skirtis.

Pridedu savo skaičiavimų excel failą, kurį galite parsisiųsti ir patys pažiūrėti pagal savo vartojimą. Ką turite daryti, tai tik įrašykite vidutinį mėnesio suvartojimą prie vientarifio ir dvitarifio suvartojimo. (Šis failas neatspindės realios situacijos jei suvartojate daugiau kaip 200kWh/mėn). 

Elektros tiekėjo pasirinkimas – atsakingas sprendimas. Mano pasiūlymas – kol kas neskubėti su pasirinkimu. Tiekėjų pasiūlymai vis keičiasi. Atsiranda naujų dalyvių. Taip pat, kol kas Ignitis tarifai (patvirtinti valstybės) yra mažesni. Laiko apsisprendimui dar yra, todėl akcijų ir nuolaidų dar bus.

2 mintys apie “Elektros tiekėjo pasirinkimas

  1. Ačiū, už pasidalinimą.Yra pamąstymui laiko.Suvartojame šaltuoju metų laiku 180-250 kw.,kitu metų laiku 100- 150kw.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *