Trys Pamario miesteliai, kurie eina skirtingais keliais

Turizmas Pamaryje neatsiejamas nuo Pamario miestelių, kaip tik šiandien teko apsilankyti trijuose miesteliuose, kurie yra nutolę tik ~13 km atstumu, tačiau du iš jų yra Klaipėdos rajone – Dreverna ir Svencelė. Trečiasis Šilutės rajone – Kintai. Ir kilo šiokių tokių minčių, kurias suguldžiau žemiau.

Kintai, Dreverna, Svencelė

Dažnai lankausi Pamario miesteliuose ir vis didėjantis kontrastas Klaipėdos rajono naudai man nepatinka. Kažkada visi turėjo panašias startines pozicijas, ypač Kintai ir Dreverna, kurie yra seni pamario žvejų miesteliai, ir atgavus nepriklausomybę, buvo panašiai pilkai nuobodūs, gal net Kintai buvo priekyje, nes turėjo stovyklavietę ir buvo didesnis miestelis.

Tačiau, šiandien, situacija smarkiai pasikeitusi, ir ne Kintų naudai. Atrodo, kad Kintai jei ne rankinį stabdį užtraukė, tai įjungė laisvą bėgį ir rieda. Po truputį juda pirmyn, bet tik tiek, kiek vėjas ir inercija padeda. Lyg tvarkosi, lyg kažkokį ES finansuojamą projektą padaro, bet kažko rimto per 30 metų, apart sukištų milijonų į prieplauką, kuri realiai nefunkcionuoja, daugiau nelabai kas yra.

Dreverna puikus augimo pavyzdys

Visai kita situacija yra su Dreverna, kuri per paskutinius kelerius metus taip šovė pirmyn ir vis vystosi, kad smagu žiūrėti. Kas 3-6 mėnesius čia atvažiavus, vis pamatau kažką naujo, ko nebuvo. Prieš maždaug 10 metų, Drevernai naują kvėpavimą davė naujai sutvarkytas uostas ir įrengtas muziejus (J. Gižo etnografinė sodyba) bei turizmo informacijos centras.

Turizmas Pamaryje - Dreverna iš apžvalgos bokšto.
Drevernos panorama iš apžvalgos bokšto.

Taip, pradžioje uostas buvo mažai naudojamas dėl per seklaus įplaukimo, bet prieš kelerius metus viskas pradėjo gerėti. Atsirado reguliarus laivo maršrutas Dreverna – Juodkrantė, apžvalgos bokštas, mediniai nameliai, kuriuose galima apsistoti, vietos kemperiams, pradėjo steigtis prekybos kioskeliai, paslaugų teikėjai (vandens dviračių nuoma, laivų nuoma ir pan.), nepamiršti ir vaikai – jiems padarytos supynės, čiuožyklos.

Paslaugos vis plečiasi. Atsirado ir moduliniai nameliai, ir restoranas, ir kavinė, dušai, tualetai. Šiemet jau yra ir lauko baseinas su gultais. Nekalbu apie marių prieigas, kur gali maudytis jau ir vaikai, nes yra išvalytas krantas. Ir tai turbūt ne viskas. Daugiau galima rasti Drevernos uosto svetainėje. Kad čia smagu, galima suprasti ir dėl didelio kiekio lankytojų: kaituotojai, turistai, smalsuoliai, poilsiautojai, lankosi labai gausiai, leidžia laiką ir savo pinigus, ilsisi, grožisi gamta ir vaizdais, gaiviu oru, unikalia vieta. Ir čia norisi grįžti.

Kintai – deja, blogasis pavyzdys

Visai kita istorija yra su Kintais. Man, kaip Šilutės ir pamario krašto gyventojui, labai dėl to gaila. Kaip atrodo Kintai, iš dalies atspindi ir Kintams skirta svetainė. Svetainė yra mėgėjiška ir, greičiausiai, padaryta kažkieno asmenine iniciatyva (ačiū už tai), nes seniau nebuvo nei to.

Ką veikti Kintuose? Yra sutvarkyta prieplauka (už ES milijonus), bet, deja, nelabai naudojama, nes įplaukti į ją nelabai eina, dėl per seklaus vandens. Čia kol kas karaliauja tik kaituotojai ir žvejai.

Turizmas Pamaryje. Kintų prieplauka.
Kintų prieplauka, kol kas karaliauja jėgos aitvarai, laivai neįplaukia.

Ką veikti dar? Yra miškelyje stovykla, kur galima apsistoti. Miestelio centre yra graži, senovinė Evangelikų bažnyčia, kažkada atkelta iš Ventės. Yra pora vietų, kur pavalgyti, kelios parduotuvės bei įdomus Kintų Vydūno kultūros centras, kurį tikrai verta aplankyti. Kaip ir viskas. Daugiau nelabai yra ką veikti. Vieną sykį atvykus, daugiau nelabai yra dėl ko grįžti.

Kintai neturi idėjos, neturi vizijos, nėra koncepcijos, nors kažkada startines pozicijas turėjo geriausias.

Mažiausia Svencelė atrado savo nišą

Išskirtinis pavyzdys yra Svencelė, kuri specializavosi ir tapo kaituotojų rojumi. Vėjuotą dieną čia skraido šimtai jėgos aitvarų. Nors tai sovietmečiu buvęs kaimas su keliomis trobomis, dabar sutraukia daug ekstremalaus sporto entuziastų ne tik iš Lietuvos. Gražu žiūrėti.

Turizmas Pamaryje. Svencelė jau senokai tapo kaituotojų sostine.
Svencelė jau senokai tapo kaituotojų sostine.

Norite išmokti kaituoti, įsigyti įrangos (ar išsinuomoti), galėsite tai padaryti čia pat, kur konteineriniuose nameliuose įsikūrę tam skirti verslai. Po truputį statomi ir nauji gyvenamieji namai. Tad Svencelė taip pat juda pirmyn.

Kiti Pamario miesteliai

Turizmas Pamaryje neapsiriboja tik tais trim miesteliais, yra ir kitų. Apie žymiausią iš jų – Ventę čia nerašysiu, nes su Vente kaip ir viskas gerai, ten tvarkosi Kaune įsikūręs Tado Ivanausko zoologijos muziejus. Nerašysiu ir apie Rusnę – unikalią vietovę, didžiausią Lietuvos salą, labiausiai iš visų šiame Pamario krante esančių miestelių, apdovanotą gamtos išskirtinumu. Tai yra didžiausias nusivylimas ir reikalauja atskiro įrašo.

Ir kokią išvadą galima padaryti iš šios dienos apsilankymo?

Visų pirma turiu pasakyti, kad šis įrašas nėra niekeno inicijuotas, neužsakytas ir neapmokėtas. Tai tik mano asmeninė nuomonė, kaip Šilutės rajono gyventojo, savo krašto entuziasto. Kodėl apie tai rašau? Nes man rūpi turizmas Pamaryje, mėgstu keliauti, kelis metus dirbau turizmo srityje ir šiek tiek apie tai suprantu.

Tad, tiek Svencelė, tiek Dreverna yra puikus pavyzdys, kaip idėja, vizija, verslo ir valdžios bendradarbiavimas ir kryptingas darbas (dirbta daug metų) pradeda duoti puikius rezultatus. Ir atvirkščias pavyzdys, deja, yra Šilutės rajonas, kur vizijų nėra, noro kažką daryti nėra, pagrindiniai ES projektai skirti trinkelių klojimui. Jau dabar matome, kaip toli yra kaimyniniai Pamario miesteliai ir kaip mes, deja, atsiliekame.

9 mintys apie “Trys Pamario miesteliai, kurie eina skirtingais keliais

  1. Dėkui, puikus, išmanančio žmogays pavyzdys. Be galo gaila Kintų. Važiu ojame ten , užsukam dėl puikios kepyklėlės- kavinukės. Ji tokai išskirtinė, perkam laikraščių, lauktuvių. Švaru, miela ten. Mums, vyresnio mažiaus žmonėms labai patinka ir Ventė, Svencelė- sportiško jaunimo rojus..

    1. Jau keletą metų kalbėjau su Šilutės žurnalistais, kad nuvžiuotų į Dreverną, Svencelę ir palygintų su Kintais. Ką gali padaryti mūsų išrinktieji, tačiau neišdrįso…. Šilutės rajono taryba turėtų bendradarbiauti ir konsultuotis su Klaipėdos politikais, o ne už mokesčių mokėtojų pinigus važiuoti į Turkiją neva įsigyti patirties. Gėda rajono valdžiai ir mums rinkėjams gėda, kad sugebame išsirinkti tik prabangius trinkelių klojėjus……P.s.duodam Jums pasitaisyti, rezultatą matysim ir spresim rinkimų metu….

  2. Svencelė, be kaitavimo bazės daugiau nieko, nei kelio, nei takelio. Tai ta nauda neaišku kam?

    1. Tai mažas kaimelis, radęs savo specializaciją ir tuo būdu gebantis pritraukti šimtus šią sporto šaką mėgstančių, ją kultivuojančių žmonių. Kokios gi dar naudos jus tikitės?

  3. Kintams reikia nauju veju, uzsisedeje zmones, su senomis ir neinovatyviomis galvomis yra blogis. Juk vos kilus naujo projekto idejai, su visa pagarba, Kintu galva, visada buna pries! Nes juk kam Kintams nauji zmones, ne duok Dieve triuksmas, o jei dar nauja veikla atsirastu? Kam visa tai, juk seniunui tik papildomas galvos skausmas…😆😂🙈..Ir Kintai, kurie galetu buti puikus turistu traukos centras tik ir lieka miestelis ant mariu kranto su ne ka funkciuonuojanciu auksiniu uostu. Kanareliu sokiais ir perdeta sovietmecio samprata.🙈 Kintu valdymo principas, sakyciau yra kuo ne prasciausias ir moraliskai pasenes budas. Neuztenka vien naujomis trinkelemis puostis, kai gyvybes nera miestelyje. Juk reikia, kad kazkas tas trinkeles ir trintu? P.s ar tik ne Kintu vadovas buvo pareiskes didziausia PRIES kaitu veiklai??? Dieve, duok logikos, apsviesk inovacijomis ir isvaryk piktasias dvasias, tegul atsipalaiduoja zmones, juk tiek galimybiu, tokios perspektyvos, aisku galbut sviezioje galvoje jos duotu daugiau naudos. ✌️

  4. Kaip pirštu į akį, Kintai taip ir liko sovietmečio sąstingyje, nieko keisto,.nes viskas nuo vadovo priklauso 🙁 Laikas naujam šriminkui ir naujiems vėjams 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *